Vision

Att bli den bästa klubben där vi tillsammans gör drömmar till verklighet

Värderingar

  • Året runt för ALLA
  • Vi finns när du är redo
  • En för alla, alla för en
  • Stimulerande gemenskap för alla oavsett ålder och nivå
  • Välkommande och integrerande
  • Lojal och respektfull
  • En förebild
  • Sund och hälsosam
  • Roligt och lönsamt
  • Vi ska unna och beundra
  • Vi ska skapa vinnarkultur

Om SK BORE

Den ideella idrottsförening SK Bore  Torsby är en anrik förening med en spännande historia. Den bildades 1928 och har över 500 medlemmar och stabil ekonomi.

Föreningen bedriver sportslig verksamhet på hög nivå inom idrotterna skidor, skidskytte, friidrott och cykel. Under mottot ”alla är välkomna” från nybörjare till elitseniorer.

Klubben har fostrat aktiva från nybörjare till SM vinnare, VM och OS medaljörer samt totala världscupsegrare.

Erfaren arrangör av stora idrottsarrangemang inom skidor, skidskytte, friidrott och motor på nationell och internationell toppnivå. Genomför 10-12 event per år.

Vår klubbstuga och stadion ligger mitt i ett av Sveriges bästa träningscenter, Torsby Skidtunnel och sportcenter.

STYRELSEN

Lennart Steen Ordförande 070-592 10 36
Per-Åke Yttergård 070-372 38 40
Maria Steen 073-047 99 91
Elisabeth Westlund 070-622 39 99
Stefan Degerlund 070-621 52 22
Morgan Einarsson Cykel 070-282 21 08
Camilla Malm Olsson Skidskytte 070-391 42 40
Fredrik Värmsjö Skidor 073-069 67 83
Marie Stenbäck Friidrott 070-665 21 97

 

Mejladresser

Kansliet kansliet@skbore.se
Cykel cykel@skbore.se
Skidskytte skidskytte@skbore.se
Skidor skidor@skbore.se
Friidrott friidrott@skbore.se

Klubbchef

Kristin Holte kristin@skbore.se 073-847 73 73